13 اکتبر مصادف با 21 مهر به عنوان روز جهانی کاهش خطر بلایا: حاکمیت و تدوین راهبردهای ملی و محلی

13 اکتبر مصادف با 21 مهر به عنوان روز جهانی کاهش خطر بلایا: حاکمیت و تدوین راهبردهای ملی و محلی

 13 اکتبر مصادف با 21 مهر به عنوان روز جهانی کاهش خطر بلایا: حاکمیت و تدوین راهبردهای ملی و محلی

روز جهانی کاهش خطر بلایا: حاکمیت و تدوین راهبردهای ملی و محلی

روز جهانی کاهش خطر بلایای طبیعی در سال 1989 و پس از فراخوانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای نام‌گذاری یک روز جهت ترویج فرهنگ جهانی آگاهی از ریسک و کاهش خطر بلایا آغاز شد.

بدین ترتیب همه‌ساله در 13 اکتبر مردم و جوامع در سراسر جهان کاهش قرارگیری در معرض بلایا و افزایش آگاهی‌ها در خصوص اهمیت جلوگیری از خطرات پیش رو را گرامی می‌دارند.

COVID-19 و تغییرات اقلیمی نشان دادند که ما نیاز به چشم انداز روشن، برنامه ها و نهادهای توانمند و دارای صلاحیت داریم که بتوانند با توجه به شواهد علمی برای منافع عمومی عمل کنند. این امر مستلزم داشتن استراتژی های ملی و محلی برای کاهش خطر بلایا توسط کشورهای عضو سازمان ملل متحد می باشد.

ازآنجاکه برنامه‌های نظام سلامت کشور همگام با چارچوب اصلی "سند سندای" تدوین‌شده است، لزوم برنامه‌ریزی در راستای دست‌یابی به اهداف مذکور و آمادگی برای پاسخ با کیفیت به بلایای احتمالی پررنگ‌تر می‌شود. در این راستا اقداماتی از قبیل ارزیابی مخاطرات، ارزیابی آسیب‌پذیری، ارزیابی خطر جهت شناسایی ریسک و سپس تدوین برنامه‌های کاهش آسیب‌پذیری سازه‌ای و غیر سازه‌ای، افزایش توان عملکردی کارکنان نظام سلامت، افزایش آمادگی جمعیت تحت پوشش نظام سلامت در برابر بلایا از طریق آموزش‌های کارگاهی و عملیاتی، توانمندسازی دانش آموزان و دانشجویان در حوزه کاهش خطر بلایا از اولیت هاست.

این روز فرصت مغتنمی است تا از زحمات و تلاش‌های همه مسئولین و دست‌اندرکاران امور امدادی، کارگروه‌های تخصصی استانی و شهرستانی مرتبط با مدیریت و کاهش خطر بلایا، مدیریت بحران و کارشناسان امور حوادث و کاهش خطر بلایا، قدردانی و سپاسگزاری گردد. امید است با برنامه‌ریزی و تلاش هر چه بیشتر دست‌اندرکاران امر روزبه‌روز شاهد کاهش اثرات بلایای طبیعی باشیم.

با پاسداشت مجدد این روز و تقدیر از همه‌کسانی که در این امر خطیر تلاش می‌کنند، سعادت و سلامتی و اعتلای نام میهن اسلامی و ملت بزرگوار ایران را از درگاه خداوند بزرگ مسألت داریم.

                                                                                                                      دکتر جندقی

            معاون بهداشتی دانشگاه و رئیس مرکز بهداشت استان سمنان

 

خانم مهدیه سلطانی
تهیه کننده:

خانم مهدیه سلطانی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *